درحال حاضر امکان ارسال نداریم.

راهنمای خرید چند کاره

در این مقاله راهنمای خرید چند کاره بصورت خلاصه اشاره می شود.

نکته اول قبل از هر خرید انتظاری است که از خرید خود دارید.باید بدانید برای چه کاری ، چه حجم کاری و چه بازه زمانی می خواهید از پرینتر چند کاره خود استفاده نمایید.برای استفاده خانگی یا استفاده اداری و ... بنابراین ابتدا باید تکلیف خودتان را روشن کنید.

پیش از هر خرید مواردی مربوط به هر دستگاه وجود دارد که باید آنها را مد نظر قرار دهید.قبلا نکاتی در مورد پرینترها بیان شده بود که مطالعه آن خالی از لطف نیست.

چندکاره های از نظر کارایی به دو دسته سه کاره (دارای پرینتر، کپی و اسکنر) و یا چهار کاره (پرینتر و کپی و اسکنر و فکس) تقسیم می شوند.

همچنین از نظر تکنولوژی چندکاره ها به دو دسته کلی لیزری و جوهر افشان تقسیم می شوند که هر کدام کاربردی متفاوت دارند.

چند کاره های لیزری: برای پرینت یا کپی بیش از 10 برگ در روز تنها انتخاب شما چندکاره های لیزری هستند. این دسته از دستگاه ها، کاربران خانگی - دانشجویی (10 - 150 برگ در روز)، کاربران اداری (300 - 400 برگ در روز)، کاربران فروشگاهی و اداری با حجم کار بالا (تا 1000 برگ در روز) را پشتیبانی می کنند.

مزیت این دستگاهها علاوه بر قدرتشان داشتن کارتریج و جوهر حجم بالاست.

اگر چندکاره رنگی انتخاب شماست دستگاههای لیزری تنها برای چاپ بروی کاغذهای معمولی 80 گرم (نه سنگین تر مثل گلاسه) مناسب هستند. زیرا سیستم چاپ لیزری با استفاده از حرارت است که معمولا (نه همیشه) موجب سوختگی روکش کاغذ های گلاسه می شود. به علاوه این چندکاره ها کیفیت لازم برای چاپ عکس را ندارند و اگر کار شما به عکسهای محدود یا تصویر لوگو و ... محدود است انتخابهای مناسبی هستند.

 چند کاره های جوهر افشان: این نوع چندکاره ها قابلیت چاپ و کپی با کیفیت بالا و علاوه بر آن چاپ بروی کاغذهای گرم بالا (مانند کوتد یا گلاسه) را دارا هستند.

برخی چندکاره های جوهر افشان قابلیت چاپ بروی CD و DVD را هم دارند.

اما پس از همه ی این مزیت ها باید به سرعت پایین این دستگاهها و حجم پایین جوهر آنها نیز توجه کرد.

اگر کار شما بیش از 10 برگ در روز است و به چندکاره با کیفیت نیز احتیاج دارید، یکی از راههای کنار آمدن با حجم پایین تونر ها استفاده از تانک جوهر است که بصورت لیتری در اندازه های مختلف به بعضی دستگاهها اضافه می شود.

(توجه داشته باشید که اینکار موجب از بین رفتن گارانتی دستگاه شده، عمر دستگاه را کاهش داده و  در کل توصیه نمی شود.)


مورد دیگری که در چندکاره های جوهر افشان باید مد نظر قرار دهید این است که کارتریج آنها اگر برای مدتی مورد استفاده قرار نگیرد خشک خواهد شد.

بنابراین اگر یک دستگاه جوهر افشان انتخاب می کنید حداقل هفته ای یکبار آنرا مورد استفاده قرار دهید. چرا که اگر هد و کارتریج یکی باشند و کارتریج خشک شود عملا دستگاه شما دیگر قابل استفاده نیست ولی اگر هد دستگاه جدا از کارتریج باشد و جوهر آن خشک شود می توانید هد را عوض کنید که آن هم هزینه ای بسیار بالا دارد که مقرون به صرفه نیست.

پیشنهاد کاربردی 

1-  یکی از موارد مورد نیاز برخی کاربران چاپ با کیفیت بر روی کاغذ های گرم بالا در تیراژ بالا است. متاسفانه هیچ یک از چاپگر ها و چندکاره های جوهر افشان توان چنین کاری را ندارند. بنابراین اگر شما هم یکی از این کاربران هستید بهتر است یک دستگاه فتوکپی رنگی تهیه نمایید.این دستگاهها نیز کاغذ تا 170 - 180 گرم را با کیفیت بالا پرینت میگیرند.که با توجه به اینکه هزینه این دستگاهها بالاست در صورتیکه استفاده شما مقطعی است و یا از کاغذ سنگین تر استفاده می کنید بهتر است کار چاپ خود را به چاپخانه بسپارید.

2- سوالی که معمولا برای کاربران پیش می آید این است که با وجود امکانات و سرعت برابر دستگاههای چندکاره لیزری و فتوکپی چرا دستگاههای فتوکپی قیمت بیشتری دارند؟

جواب این است که دستگاه‌های چندکاره در مقایسه با دستگاه‌های فتوکپی سرعت بیشتری دارند ولی توان ماهانه دستگاه‌های فتوکپی بسیار بیشتر می باشد و یا به عبارتی ممکن است که شما در چند دقیقه تعداد بیشتری پرینت یا کپی با یک دستگاه چندکاره لیزری بگیرید ولی دستگاه فتوکپی ساعات متوالی طولانی تری در روز کار می کند به علاوه این که تونر های با حجم بسیار بالا و با قیمت مناسب تر مصرف می‌کنند و هزینه چاپ بسیار پایین تری دارند.

به عبارتی اگر شما در روز بیش از 1000 برگ پرینت یا کپی دارید بهتر است یک دستگاه فتوکپی تهیه کنید.اما اگر میزان کار روزانه شما کمتر از این مقدار است بهتر است به جای هزینه کردن برای یک دستگاه کپی با قیمت بالا یک چندکاره لیزری تهیه کنید. توجه کنید که دستگاههای فتوکپی رنگی قیمتهایی به مراتب بالاتر از دستگاهها فتوکپی سیاه و سفید دارند. اگر شما حجم کار بالایی کپی سیاه و سفید دارید و هر از گاهی نیز به چاپ رنگی نیاز پیدا میکنید یکی از راهها، خرید یک دستگاه فتوکپی سیاه و سفید به همراه یک پرینتر جوهر افشان یا لیزری رنگی است (بنا به اینکه چاپ عکس یا متن رنگی انجام می‌دهید).

یکی دیگر از مزایای دستگاه فتوکپی داشتن تغذیه کننده کاغذ حجم بالا می باشد به علاوه اینکه برای استفاده در انتشارات آپشن هایی مانند سورتر کاغذ و منگنه زن و ... نیز وجود دارد و یا به دستگاه‌ها اضافه می شود.

  اسکنر:

 اسکنرهای موجود در بازار در انوع مختلفی وجود دارند ولی اسکنر های دستگاههای چندکاره در دو نوع تخت و فیدردار در درون دستگاه تعبیه شده اند.

اسکنر های تخت برای اسکن کردن در حجم پایین استفاده می شوند. چرا که دستگاه تغذیه کننده کاغذ ندارد و شما باید برگ برگ کاغذ ها را روی صفحه شیشه ای دستگاه گذاشته و اسکن کنید ولی در اسکنر های فیدر دار شما علاوه بر اسکن مسطح روی شیشه ی دستگاه می توانید دسته ای کاغذ را در محفظه فیدر قرار داده و دستگاه بصورت اتوماتیک کاغذ را به درون خود کشیده و اسکن می کند.

فاکس:

یکی از مواردی که در انتخاب فاکس دستگاه‌های چندکاره ممکن است سوال برانگیز باشد این است که چگونه برخی دستگاه‌ها گوشی تلفن ندارند. جواب این است که در هر حال شما برای ارسال فاکس وضعیت دستگاه را در حالت فاکس انتخاب کرده با استفاده از شماره گیر روی پنل دستگاه شماره مقصد را وارد میکنید و در صورتیکه بوق استارت از فاکس مقابل را دریافت کردید شما نیز استارت میکنید.(اگر دستگاه مقابل خط جداگانه نداشته باشد شخص منتظر فاکس به محض شنیدن صدای بوق استارت شما فاکس خود را استارت می کند.) در هر حال همه ی دستگاهها ورودی سیم تلفن را  دارند و شما خود می توانید یک دستگاه تلفن جدا به چندکاره خود اضافه کنید.

مورد دیگر قابلیت ارسال یا دریافت فاکس از طریق کامپیوتر است. اغلب دستگاههای چندکاره تنها قابلیت دریافت از طریق کامپیوتر را دارند. به این صورت که اگر منتظر برگه فاکسی هستید لزومی ندارد حتما آن را به صورت چاپی دریافت کنید. فاکس ارسال شده وارد کامپیوتر شما می شود و شما در صورت تمایل آن را چاپ می کنید و یا در بایگانی الکترونیکی خود نگهداری می کنید.

مشخصاتی که باید مورد توجه قرار داد:

تغذیه کننده اتوماتیک کاغذ (فیدر): شاید یکی از مهمترین مواردی که باید به آن توجه کنید داشتن فیدر برای دستگاه است. دستگاه شما اگر فیدر نداشته باشد ناچار هستید برای گرفتن اسکن و یا کپی برگه های کاغذ را یکی یکی روی شیشه ی دستگاه بگذارید. ولی فیدر یا همان محفظه نگهدارنده کاغذ به شما اجازه می‌دهد که کاغذ ها را بصورت دسته ای در دستگاه قرار داده و برای کپی یا اسکن استارت کنید. توجه کنید که برای پرینتر های تک کاره این مورد لازم نیست چرا که برای پرینت دستگاه از داخل کاست کاغذ سفید را استفاده می‌کند.

مواد مصرفی: اعدادی که معمولا بصورت استاندارد به عنوان حجم کارتریج و تونر درج می شود تنها برای پوشش رنگ 5% محاسبه شده است (یعنی اگر 5%  یا 1/20 کاغذ شما با جوهر پوشیده شود با تعداد استاندارد کارکرد دارد) در نتیجه در عمل تعداد برگی که شما با تونر می توانید پرینت یا کپی بگیرید برای متون خیلی کمتر از میزان درج شده است و برای پرینتر های جوهرافشان و چاپ عکس که در آن صفحات تمام رنگی دارید به مراتب کمتر.

سرعت چاپ: با واحد ppm تعریف می شود و مشخص کننده تعداد برگ چاپ شده در دقیقه است.

دقت چاپ: بر اساس dpi تعریف شده که مشخص کننده تعداد نقطه / پیکسل در اینچ است. هر چه این رقم بیشتر باشد کیفیت تصویر بیشتر خواهد شد.
شما کیفیت یک تصویر را با تغییر تنظیمات می توانید تغییر دهید. مثلا اگر در تنظیمات تصویر 1200*1200 را به 600*2400 تبدیل کنید تصویر با کیفیت تر به نظر می رسد ولی مجموع پیکسل های تصویر را نمی توان تغییر داد.

کاست کاغذ: اگر شما حجم کاری بالایی دارید یا در ابعاد مختلف پرینت می‌گیرید، دستگاهی با چند ورودی کاغذ برای A4, A3, A5 و ... لازم دارید. عموم پرینتر ها یک کاست کاغذ و یک کاست دستی (که برگ برگ کاغذ را وارد آن می کنید) دارند. ولی اگر برای شما این مقدار کافی نیست به پرینتر هایی با دو کاست کاغذ فکر کنید.

حافظه: برای مواردی که دستگاه شما در شبکه است و چند کاربر بصورت هم زمان پرینت ارسال می کنند چاپگر به حافظه ای نیاز دارد که کارها را در آن ذخیره کرده یکی یکی پرینتر بگیرد. همچنین در مواقعی که کاغذ درون دستگاه نیست دستور ارسالی درون حافظه نگهداری می شود تا شما کاغذ را درون کاست  بگذارید و start کنید.

حداکثر چاپ ماهیانه: شاید چیزی که بیشتر از سرعت باید به آن دقت کنید حداکثر چاپ ماهیانه است. این عدد معرف نهایت قدرت دستگاه برای کار متوالی و سنگین است.

چاپ دورو: اگر دستگاه این قابلیت را نداشته باشد باید صفحات را اول به ترتیب صفحات فرد پرینت کرده، همین دسته صفحه را پشت و رو کرده و صفحات زوج را پرینت کنید.

Pictbridge (اتصال به دوربین): این امکان را می دهد که بدون اتصال به کامپیوتر یا لپ تاپ دوربین را مستقیم به چاپگر وصل کرده و تصاویر خود را پرینت کنید

LAN (شبکه): برای اداره ها با تعداد کاربر زیاد مورد استفاده است. دستگاه دارای شبکه قابلیت این را دارد که چندین سیستم همزمان به آن وصل شده و پرینت یا کپی خود را برای دستگاه بفرستند.
اگر چند نفر محدود از دستگاه استفاده می کنند ( 7 - 10 نفر) شما بدون پرداخت هزینه دستگاه گرانتر مجهز به کارت شبکه، می توانید دستگاه را در شبکه داخلی سازمان خود به اشتراک بگذارید (share کنید). توجه کنید این حالت با وقتی که دستگاه شما کارت شبکه دارد متفاوت است و دستگاه مادر که پرینتر روی آن نصب شده باید روشن باشد تا سایر دستگاه های متصل بتوانند از پرینتر یا چندکاره استفاده کنند.

Eprint یا Web : شما با داشتن ip دستگاه های مجهز به eprint می توانید از هر مکان دیگری از طریق شبکه اینترنت به آن ها پرینت ارسال کنید.

کد گذاری یا چاپ خصوصی: در مکان هایی که دستگاه share شده یا متصل به شبکه است، شاید شما مایل نباشید فکس یا پرینت شما توسط دیگران دیده شود. دستگاه هایی که قابلیت رمز گذاری دارند به شما اجازه می دهند فایل خود را ارسال کنید اما این فایل در حافظه چاپگر می ماند و تنها زمانی که شما کد را روی شماره گیر وارد کردید بروی کاغذ چاپ می شود.

چاپ بدون حاشیه: تنها برخی از دستگاه های جوهر افشان یا چاپگر های عکس این قابلیت را دارند که آنها را برای چاپ عکس در اندازه واقعی کاغذ مناسب می کند.

10 نکته برای انتخاب بهترین پرینتر

آموزش اسكن سند و عکس با اسكنر canon hp

 

خرید خوبی داشته باشید.

سوالات و تجربیات خود را در قسمت نظرات به اشتراک بگذارید.