درحال حاضر امکان ارسال نداریم.

راهنمای خرید پرینتر | انتخاب پرینتر خانگی

با وجود تنوع زیاد پرینتر خانگی و ارزان قیمت از برند های مختلف مانند HP, Canon, Samsung , و غیره، انتخاب صحیح پرینتر کار دشواری است. در حال حاضر با قیمت بسیار ارزان حدود ۷۰هزارتومان می توان یک پرینترخانگی خرید اما آیا این پرینتر می‌تواند نیازهای شما را پوشش دهد؟ هزینه مواد مصرفی آن چقدر است؟ در این راهنمای خرید به صورت خلاصله و سریع معیارهای مهم در خرید پرینتر  جمع آوری شده اند که با در نظر گرفتن آنها می‌توانید پرینتر مورد نظر خود را از برندهای متنوع بازار انتخاب کنید.

اولین سوالی که برای هر خریدار پرینتر مطرح می‌شود همین سوال است. بازار مملو از پرینترهای جوهرافشان شده است. این پرینترها می‌توانند نمودارهای رنگی و عکس های براق را چاپ کنند اما نمی‌توانند نوشته‌ها را به خوبی و خوانایی پرینتر های لیزری چاپ کنند.

راهنمای خرید پرینتر جوهر افشان و لیزری

پرینترهای جوهرافشان بسیار کندتر از پرینترهای لیزری هستند و هزینه مواد مصرفی آنها نیز بسیار بیشتر از پرینتر های لیزری است. پرینتر های لیزری بیشتر مناسب مصارف اداری اند چون قادر به چاپ صفحات زیاد در زمان کم هستند، هزینه مواد مصرفی آنها پایین است و دوام طولانی تری دارند.

پرینتر های لیزری تک رنگ (سیاه و سفید) قادرند متون را با کیفیت و دقت بسیار بالا چاپ کنند. برای مصارف خانگی می‌توان پرینتر  لیزری با قیمت بین ۱۴۰ تا ۲۵۰ هزارتومان تهیه کرد. به تازگی قیمت پرینترهای لیزری رنگی نیز کاهش جدی داشته است تا کاربران خانگی نیز بتوانند از این پرینتر ها استفاده کنند اما مواد مصرفی پرینتر های رنگی هنوز گران قیمت است و به همین دلیل استفاده از آنها برای مصارف خانگی هنوز پیشنهاد نمی‌شود.

اگر هر از چندگاهی از پرینتر استفاده می کنید و دوست دارید تصاویر یا چارت های رنگی پرینت بگیرید بهتر است از پرینتر های جوهرافشان استفاده کنید.

یکی از نکات بسیار مهم که در زمان خرید پرینتر  کمتر به آن توجه می‌شود و معمولا فروشندگان مشتری را از آن آگاه نمی‌سازند هزینه مواد مصرفی است. قیمت کارتریج برخی از پرینتر های ارزان جوهرافشان با خود پرینتر برابری می‌کند یعنی پس از چاپ حدود ۱۵۰ تا ۲۰۰ برگ، مجبور به پرداخت معادل قیمت پرینتر برای کارتریج جدید خواهید شد.

در واقع تولیدکننده‌های پرینتر های ارزان، قیمت پرینتر  را به شدت پایین نگاه می‌دارند و درآمد خود را از فروش مواد مصرفی تامین می‌کنند. شارژ جوهر کارتریج باعث صرفه جویی در هزینه ها و افت کیفیت پرینتر می‌شود. اما یک یا دو بار شارژکردن کارتریج (پرکردن کارتریج با جوهر) مشکل خاصی ایجاد نمی‌کند و امروزه این کار در تمام دنیا رایج شده است.

پیش از خرید پرینترجوهرافشان از هزینه مواد مصرفی آن مطلع شوید. پرینترهای Epson و پرینترCanon به دلیل قیمت نسبتا پایین مواد مصرفی و کیفیت مناسب چاپ همواره جزء بهترین انتخاب های پرینتر های جوهرافشان هستند.

چرا پرینتر های خانگی ارزان تر از پرینتر های اداری هستند؟

پرینتر های ارزان قیمت قادر به چاپ تعداد صفحات زیاد نیستند و نمی توانند فشار زیاد را دوام بیاورند. چرخه کار تعداد صفحاتی است که پرینتر می تواند در یک ماه چاپ کند بدون اینکه به آن آسیبی برسد. چرخه‌ی کار پرینتر های خانگی حدود ۷۵۰ برگ و پرینتر های اداری هشت هزار برگ است.

توجه داشته باشید که این میزان حداکثر ممکن است پس همواره باید سعی کنید که تعداد صفحات چاپ شده را زیر این عدد حفظ کنید. تقریبا تمام پرینتر ها قادر به چاپ روی کاغذ A۴ هستند و معمولا محل نگهداری کاغذ قادر به تغییر به اندازه های کوچک تر مانند A۵ است. اما پرینتر های بزرگ تر A۳ قیمت بالاتری دارند و معمولا برای مصارف خانگی استفاده نمی‌شوند.

برخی از پرینترهای جوهرافشان ارزان قیمت سرعت بسیار پایینی دارند و برای چاپ یک برگ زمان زیادی را تلف می‌کنند.

در این بخش سعی داریم به صورت مختصر و مفید درباره خرید پرینتر  صحبت کنیم تا بتوانید بهترین انتخاب را داشته باشید.
راهنمای خرید پرینتر
 ق
دم اول؛ شناسایی نیاز:

اولین مرحله از تهیه پرینتر ، شناسایی نیاز نام دارد. دراین گام باید بدانید که برای انجام چه کاری به پرینتر ها نیاز پیدا کرده‌اید. پس از اینکه تکلیف خود را با نیاز کنونی مشخص کردید، قدری درباره فعالیت های احتمالی آینده تفکر کنید، زیرا تغییر نوع فعالیت ها در آینده ای نه چندان دور می تواند حجم نیاز شما را تغییر دهد و در انتخاب شما تاثیرگذار باشد. خدا نکند پرینتر ی را خریداری کرده و مجبور باشید پس از مدت کوتاهی دست به دامان نوع دیگری شوید.

پرینترها در شکل های مختلفی عرضه می شوند. بد نیست پیش از آغاز هر اقدام عملی برای خرید، با انواع تکنولوژی پرینتر ها مانند جوهرافشان و لیزری، اندازه آن ها، قابلیت های فنی و امکاناتی که عرضه می کنند، برندها، قیمت ها و شرکت های پشتیبان آن ها آشنایی بیشتری کسب کنید. توجه داشته باشید که دستگاه‌های چندکاره و موضوع وزن، ابعاد، مصرف انرژی و هزینه مواد مصرفی و غیره را نیز مورد توجه قرار دهید.

قدم دوم؛ تصمیم اولیه:

در گام دوم باید بین دو تکنولوژی جوهرافشان و لیزری دست به انتخاب بزنید. در این باره می توانید تحقیقات وسیعی انجام دهید. پرینتر های جوهرافشان همگی رنگی هستند، اما سرعت چاپ محدودی نسبت به لیزری ها دارند. قیمت دستگاه های جورافشان به طور معمول ارزان است و حداقل قیمت آن از حوالی 40 هزار تومان آغاز می‌شود. این در حالی است که حداقل قیمت پرینتر های لیزری تک رنگ از 100 هزار تومان آغاز می شود.البته برند های مختلفی در این زمنه وجود دارند که شاید بتوانید با کمتر از این قیمت هم آنها را پیدا کنید ولی یقینا تعدادی از کاربران ار انتخاب برند های متفرقه پشیمان خواهند شد.
برخلاف قیمت پایین پرینتر  جوهرافشان، هزینه چاپ اسناد با این پرینتر ها قدری بالاست. جوهرافشان ها از رنگی استفاده می کنند که در مخازنی به نام کارتریج عرضه می شوند و در حالت عادی برای چاپ 300 صفحه با کیفیت معمولی مناسب هستند. در کیفیت های بالا که رنگ بیشتری مصرف می شود تعداد صفحه ها تا 100 صفحه کاهش خواهد یافت. اگر قدری از حجم رنگ مورد استفاده بکاهید و آن را در وضعیت اقتصادی (
Eco ) تنظیم کنید شاید تا 600 صفحه را پاسخ گو باشد. پرینتر های لیزری در نقطه مقابل قرار دارند. قیمت تونر آن ها که نقشی مشابه جوهر دارد در وهله اول بالاتر از کارتریج هاست، اما متوسط هزینه برای چاپ هر سند بسیار کمتر است. برای مثال، یک مخزن تونر کامل می تواند 2000 صفحه را با کیفیت معمولی چاپ کند که در کیفیت های بالا تا 1200 صفحه کاهش خواهد یافت. در حالی که در وضعیت اقتصادی ( Eco ) به سهولت 3500 صفحه را چاپ خواهد کرد!
به طور خلاصه می توان گفت که قیمت دستگاه های جوهرافشان ارزان تر است، اما مواد مصرفی آن نسبت به پرینتر های لیزری هزینه بالاتری دارد.
امکان چاپ رنگی در پرینتر های لیزری نیز مدت هاست که فراهم شده و قیمت آن ها نیز کاهش قابل ملاحظه ای داشته است. حداقل قیمت پرینتر  لیزری رنگی در حدود 180 هزار تومان است.
اگر کیفیت رنگ ها اهمیت غیرقابل انکاری برای شما دارد ناگزیر به انتخاب تکنولوژی جوهرافشان هستید. اگر هم سر و کار شما با متن و رسم دیاگرام های ساده است و البته سرعت چاپ را هم امری ضروری می دانید از تکنولوژی لیزری استفاده کنید!

قدم سوم؛ انتخاب برند:

بازار داخلی ایران در اختیار چهار برند بزرگ Canon، Epson، HP و Samsung است. در بازارهای جهانی نام های معتبر دیگری مانند Brother، Lexmark و Dell نیز روانه بازار ها می‌شوند که در ایران به سختی قابل ابتیاع هستند. تکنولوژی چاپ در جوهرافشان های Canon و HP مشابه است و درست در نقطه مقابل آن ها Epson با تکنولوژی انحصاری خود قرار گرفته است.
در بازار چندکاره های جوهرافشان نیز
Canon طلایه دار است و HP و Epson در مرتبه‌های بعدی قرار دارند.
اما حکایت بازار پرینتر های لیزری قدری متفاوت است. به طور سنتی، بازار پرینتر های لیزری در بازار ایران در اختیار
HP است و Canon و Samsung برای کسب رتبه های بعدی رقابت می کنند.
علاوه بر انتخاب نام برند، لازم است درباره شرکت ارایه کننده خدمات پشتیبانی فنی نیز تحقیق مفصلی انجام دهید. اگر دستگاه شما خدای نکرده دچار مشکل شود، بسیاری از شرکت های ناشناخته به سهولت از ارایه خدمات فنی پشتیبانی گردن خالی می کنند.

قدم چهارم؛ موضوع سازگاری:

دوستانی که از دستگاه های قدیمی و سیستم عامل های مختلف استفاده می‌کنند به امر سازگاری پرینتر  موردنظر با مشخصات فنی دستگاه خود دقت ویژه داشته باشند. برای مثال، برخی از پرینتر ها با سیستم عامل Linux سازگاری ندارند، یا آنهایی که از لپ تاپ های Apple استفاده می کنند ممکن است هنگام استفاده از برخی مدل ها با مشکلاتی مواجه شوند. استفاده از رابط پرسرعت USB 2.0 نیز توسط برخی دستگاه ها پشتیبانی نمی شود. همچنین برخی از امکانات در مدل های منتخب ارایه می شوند. در این باره می توانید به وب سایت سازنده مراجعه کنید تا بعدا ضرری متوجه شما نشود.

مقالات مرتبط:

انتخاب بهترین سه کاره پرینتر اسکنر کپی

ارسال و دریافت فکس با پرینتر چندکاره

تفاوت ePrint و AirPrint در پرینترها

مقایسه 5 پرینتر لیزری وایرلس پرفروش

پرینتر سه بعدی | پرینترهای 3 بعدی خانگی